SpaceX’e mürettebatlı uçuş için NASA dan onay çıktı.

SpaceX
Uzaya yolculuk

Spacex, NASA astronotlarını ilk kez uzaya götürmek için gerekli tüm testleri geçmeyi başardı. NASA’nın her şeyin uçuş için hazır olduğunu belirleme amacıyla yaptığı kritik Uçuşa Hazır Olma Denetimi’ni başarıyla tamamlayan SpaceX, önümüzdeki çarşamba günü (27 Mayıs 2020) astronotları uzaya taşımak için onay aldı.

Crew Dragon uzay aracını taşıyan Falcon 9 roketi, 27 Mayıs günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak. Gemide NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken yer alacak. Bu iki astronot, ABD inşa edilen özel bir uzay aracıyla uzaya giden ilk insanlar olacak. Bunun yanı sıra, 2011’de sona eren Space Shuttle programından sonra ABD topraklarından uzaya giden ilk insanlar da Hurley ve Behnken’di.

nasa uzay
uzaya yolculuk nasa

Behnken ve Hurley bu uçuş kapsamında ISS’de bir süre geçirecek olsalar da, bu fırlatma esas olarak operasyonel bir fırlatma değil. Uçuş, NASA’nın Ticari Mürettebat programı kapsamında SpaceX’in insan değerleme sürecinin son misyonu olarak görülüyor. Ticari Mürettebat programı, NASA‘nın uzaya insan göndermenin maliyetlerini azaltmak için güçlü bir kamu-özel ortaklığı geliştirme denemesi olarak biliniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın