Kredi Notu Yükseltmek İçin Öneriler.

kredi kartı
krediler

Kredi Notu Yükseltmek İçin;

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu kayıt yapılan, 0 ile 1900 arasında bir not ile puanlanan bir kredi puanı sistemidir. Türkiye’de yaşayan her vatandaşın bir kredi notu bulunmaktadır. Daha önce hiçbir banka ile çalışmamış, hiç kredi almamış birinin notu sıfır puandır.

Önemi

Kredi notu, kişilerin bankalardan kredi çekmek ve kredi kartı alabilmek için sağlaması gereken azami koşul anlamına gelmektedir. Bankaların kredi kartı gibi çeşitli hizmetlerinden yararlanmak isteyen veya kredi çekmek isteyen kişiler, kredi notunun düşmemesine dikkat etmelidir. Çünkü bankalar, kredi notu düşük müşterilerinin kredi taleplerini reddetmektedirler.
Tüm dünyada uygulanmakta olan kredi notu sistemi, bankaların kendilerini, bireyler tarafından dolandırılmasının önüne geçmek amacıyla uygulanmaktadır. Yakın zamanda böyle bir uygulama yok idi. Fakat artan dolandırıcılık olayları, bu sistemin geliştirilmesine neden olmuştur. 

Ayrıca kişinin kredi amacıyla müracaat ettiği banka ile geçmişinde bir ilişki olmuş olsun ya da olmasın, kişinin kredi notu tüm bankalar nezdinde ki ödemelerden ya da ödememelerden belirlenebilmektedir. Kredi notunuzun hangi puan aralığında olduğunu sorgulamak için findeks sisteminden faydalanabilirsiniz.

Puanlama sistemine göre;

1-699 arasında bir puana sahip olan kişi en riskli grubundadır

700-1099 arasında bir puana sahip olan kişi orta riskli grubundadır

1100-1499 arasında bir puana sahip olan kişi az riskli grubundadır

1500-1699 arasında bir puana sahip olan kişi iyi grubundadır

1700-1900 arasında bir puana sahip olan kişi ise çok iyi grubundadır.

Peki Kredi Notu Yükseltmek için Ne yapılmalı?

  • Bankalara olan bütün borçları zamanında ödemeye başlamak,
  • Kredi kartları ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaya başlamak,
  • Mümkün ise, kredi kartlarına olan borcun asgarisini değil tamamını yatırmak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın