Ukrayna daki yangın yaklaşıyor!Sadece 1 kilometre kaldı!

ukrayna
yangın

Ukrayna’da geçen hafta çıkan yangının Çernobil nükleer faciasının yaşandığı bölgeye bir kilometre kadar yaklaştığını belirterek durumun radyasyon riskini artırabileceği uyarısında bulundu.

Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi, yangının kontrol altında olduğunu ancak bazı noktalarda alevlerin devam ettiğini açıkladı. Reuters haber ajansının görüntülerinde nükleer facianın yaşandığı alanın çevresindeki 30 kilometrelik güvenlik bölgesinin yangınlar nedeniyle karardığı dikkat çekti.

Uydu görüntülerine göre ilk yangının 34 bin hektarlık alana yayıldığını açıklayan Greenpeace, 12 bin hektarlık alanı etkisi altına alan ikinci yangının ise Çernobil faciasının yaşandığı bölgeye bir km kadar yaklaştığını açıkladı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 110 kilometre uzaklıkta bulunan Çernobil Nükleer Santrali’nde 26 Nisan 1986’da patlama meydana gelmiş ve dünyanın en büyük nükleer faciasına sahne olmuştu.

Greenpeace’in Rusya ofisi, yangınların yetkililer tarafından açıklanandan çok daha büyük olduğunu belirtirken, ikinci yangının santrala sadece bir kilometre mesafede bulunduğunu duyurdu.

Özel donanımlı 300’ü aşkın itfaiye erinin bölgede çalışmalar yürüttüğü öğrenilirken, yangın söndürme çalışmalarında altı helikopter ve uçak kullanılıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, durumu “dikkatle izlediğini” ifade etti ve yetkilileri “cesaretlerinden” ötürü tebrik etti. Üst düzey bir acil durumlar servisi yetkilisi, yangınların santrala ya da depolama tesislerine tehdit teşkil etmediğini ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın