Zeka Geliştiren Etkinlikler

Hobi
Hobiller

Beynimiz de tıpkı vücudumuz gibi formda kalması için egzersize ihtiyaç duyar. Bu yüzden herkesin beynini çalıştıracak bir veya daha fazla hobi edinmeye ihtiyacı var. Bu tür hobiler olaylara yaklaşımınızı değiştirip, sorunları daha kolay çözmede size avantaj sağlar. İşte bir kaç öneri:

  • 1. Yeni bir dil öğrenmek
  • 2. Satranç oynamak
  • 3. Bir enstrüman çalmak
  • 4. Çizim yapmak
  • 5. Kitap okumak
  • 6. Günlük veya blog yazmak

Yeni bir dil öğrenmek için hiç bir zaman geç değil. Özellikle de teknolojinin doruk noktasında olduğu bir zamanda. Bir dil öğrenmek için ihtiyacımız olan her şey elimizin altında. İnternet sayesinde bunlara kolayca ulaşmak mümkün. Dünyada konuşulan 6.000’den fazla dil var. Aralarında ilginizi çeken mutlaka bir dil vardır. Yeni bir dil öğrendikçe o dilin ait olduğu kültürü de öğrenecek ve adeta yeni bir dünyayı tanıyacaksınız.

Bir tavsiye olarak lingq.com sitesini verebilirim. Türkçe dahil bir çok dili öğrenmede destek veriyor. Ücretsiz üye olarak hem sesli, hem de yazılı halde bulunan diyalog, hikaye, makale veya romanlara erişim sağlayabilirsiniz. İsterseniz kendi dilinizde oluşturacağınız içerikle siz de siteye katkı sağlayabilirsiniz.

Satranç zor bir oyun olarak görülse de aslında oldukça eğlencelidir. Ayrıca stratejik düşünme ve hızlı hareket etme konusunda oldukça fayda sağlar. Enstrüman çalmak ise müziğe ilgi duyan herkesin denemesi gereken, oldukça eğlenceli ve geliştirici bir aktivite. Son olarak bir şeyler çizmek, okumak veya yazmak da yapılacak en temel aktivitelerden. Bol vaktiniz varsa hem okuyup, hem yazabilirsiniz. Eğer bu işlemleri yabancı bir dilde yaparsanız tam fevkalade olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın