Coronavirüs dünya çapında hızla yayılıyor, 178’den fazla ülkeyi etkiliyor ve 37.000’den fazla hayat iddia ediyor.

dünya
dünyada korona

Dünya çapında 780.000’den fazla onaylanmış vaka var ve ABD Çin de dahil olmak üzere diğer tüm ülkelerden daha fazla kayıt yapıyor. Avrupa’da ayrıca İtalya ve İspanya’nın en kötü etkilenen yüz binlerce vakası var.

Bu harita ve grafik serisi neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kısa sunum gri çizgisi

Küresel salgın büyümeye devam ediyor

Virüs birçok ülkede hızla yayılıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan rakamlara göre ABD, 26 Mart’ta teyit edilen vakalar açısından virüsün ortaya çıktığı Çin’i geçti 

Daha hafif semptomları olanların çoğu test edilmediğinden ve sayılmadığından, koronavirüslü kişilerin sayısının gerçek rakamının çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Virüs, Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıktı ve orada yaklaşık 3.300 kişi enfeksiyondan öldü – ancak hem İtalya hem de İspanya’da çok daha yüksek ölüm ücretleri var.

Koronavirüs salgını 11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel bir salgın ilan edildi. Bu, bulaşıcı bir hastalığın aynı anda dünyanın birçok yerinde insandan insana kolayca geçtiği zamandır.

DSÖ, dünya çapında ilk 100.000 onaylanmış vakanın üç aydan fazla sürdüğünü, ancak 200.000’e ulaşmanın sadece 12 gün, 300.000’e ulaşması için dört gün ve 400.000’e ulaşması için üç gün ve 700.000’e ulaşması için üç gün daha sürdüğünü söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın